Drukarki atramentowe dzięki swojej niskiej cenie zyskały na popularności. Są one na co dzień wykorzystywane zarówno w domostwach, jak i przedsiębiorstwach. Jednym z nieodłącznych elementów, bez którego drukarka nie mogłaby funkcjonować jest tusz. To właśnie on jest odpowiedzialny za wydruk. Tusze dzielą się na pigmentowy oraz barwnikowy. Wybór odpowiedniego powinien być całkowicie uzależniony od jego przeznaczenia.

Tusz barwnikowy

Tusz barwnikowy znajduje swoje zastosowanie głównie podczas wydruku wszelkiej maści zdjęć oraz grafik. Tusz barwnikowy składa się z malutkich kropelek, co pozwala uzyskać wydruk w bardzo dużej rozdzielczości. Jednakże nie można zapominać, że wydruk przy pomocy tuszu barwnikowego należy trzymać w przyciemnionym pomieszczeniu ponieważ jest on podatny na promienie słoneczne. Poddanie go słońcu sprawi, że wyblaknie. Również trzeba uważać na wodę, która także stanowi zagrożenie.

Tusz pigmentowy

Tusz pigmentowy stosuje się przede wszystkim w zakładach pracy czy placówkach szkolnych. Ten tusz służy w głównej mierze do drukowania zaproszeń, dyplomów lub innych dokumentów. Jest on także powszechnie wykorzystywany w domostwach. Wydruki przy jego użyciu są dobrej jakości, zaś litery wyraziste. Wykorzystując tusz pigmentowy nie należy obawiać się wyblaknięcia.
Dużym plusem jest również dowolność wyboru, jeśli chodzi o papier.

Podsumowując, tusze należy wybierać w zależności od przeznaczenia. Tusz barwnikowy jest przeznaczony bezpośrednio dla grafik, zaś pigmentowy do wydruku wszelkiej maści dokumentów.