Drukarki atramentowe są powszechnie stosowane zarówno w domostwach, jak i zakładach pracy. Są one tanie, co sprawia, że zyskały one popularność. Tusz jest nieodłącznym elementem każdej drukarki, bez którego wydruk byłby niemożliwy. Każda z drukarek wykorzystuje inny rodzaj tuszu, co trzeba mieć na uwadze podczas kupna.
Tusz można podzielić na dwie zasadnicze grupy: pigmentowy oraz barwnikowy.

Tusz pigmentowy

Tusz pigmentowy znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim podczas wydruku wizytówek czy zaproszeń. Korzysta się z niego, ponieważ pozwala on uzyskać wydruk o bardzo dobrej ostrości, a litery są wyraziste.
Ogromną zaletą jest także brak wymagań, jeśli chodzi o papier wykorzystywany w tym celu.
Owemu wydrukowi niestraszne jest słońce, dzięki odporności na blaknięcie.

Tusz barwnikowy

Tusze barwnikowe w głównej mierze składają się z rozpuszczonego barwnika. Dzięki temu tusz przybiera postać bardzo małych kropelek. Taki zabieg pozwala na uzyskanie wydruku o bardzo dużej rozdzielczości. Możliwe jest także mieszanie kolorów. Jego największą wadą jest podatność na promienie słoneczne i wodę. W pierwszym przypadku nieuniknione jest blaknięcie.
Tego rodzaju tuszu używa się przede wszystkim w grafice i drukowaniu zdjęć.

Reasumując, kupując tusz do drukarki należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Jeśli zależy nam na wydruku wizytówek, zaproszeń czy dyplomów to dobrze jest użyć tuszu pigmentowego.
Zaś tusz barwnikowy świetnie sprawdzi się w przypadku drukowania grafiki.