Drukarka atramentowa to najpopularniejszy na rynku model drukarek, który do swojej pracy wykorzystuje tusz barwnikowy lub pigmentowy. Proces drukowania polega na wystrzeliwaniu niewielkich kropel tuszu przez specjalne dysze, znajdujące się w głowicy drukarki. Drukarki, w zależności od trybu pracy wykorzystywanego atramentu, dzielimy na Drop-On-Demand (tj. kropla na żądanie) oraz Continuous-Ink-Jet. Technologie te znacząco różnią się od siebie. W technologii DOD kropla tuszu wyrzucana jest jedynie w chwili zapotrzebowania na nią. Natomiast w technologii CIJ drukarka stale wyrzuca strumień kropel.

Naboje z tuszem

Wszystkie naboje do drukarek, zarówno atramentowych jak i innych typów, posiadają charakterystyczny chip. Do czego jest on potrzebny? W chipie kodowane są różnego rodzaju dane, takie jak typ naboju, data produkcji czy aktualny poziom atramentu. Ze względu na to, że naboje z tuszem nie posiadają czujników napełnienia, sterowniki drukarki szacują ilość zużytego atramentu i zapisują te informacje w pamięci chipa. Ze względu na liczne zabezpieczenia oraz technologię działania chipa, zapobiega on kopiowaniu naboi z atramentem przez producentów tańszych zamienników.

Tusze do drukarek atramentowych

Atramenty przeznaczone dla drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych popularnych producentów składają się z około 75 procent wody, dwudziestu procent dodatków, takich jak rozpuszczalniki oraz przeciwutleniacze i tylko z pięciu procent właściwego barwnika. Po wykonaniu wydruku, woda zawarta w atramencie ulega wyparowaniu, natomiast barwnik pozostaje na papierze. Do drukarek atramentowych wykorzystywane są dwa rodzaje tuszy: pigmentowe oraz barwnikowe, zwane inaczej rozpuszczalnikowymi.

Tusze barwnikowe

Atramenty barwnikowe, zwane inaczej rozpuszczalnikowymi, bazują na barwnikach rozpuszczalnych w wodzie. Dzięki temu rodzajowi tuszy możliwe jest tworzenie żywych kolorów i z tego powodu stosowane są z powodzeniem w większości drukarek fotograficznych. Atrament barwnikowy podczas wydruku ma za zadanie wniknąć głęboko w strukturę papieru. Co ważne, papier stosowany do druku powinien być wysokiej jakości, aby krawędzie grafiki nie rozlewały się. Dużą wadą atramentów rozpuszczalnikowych jest to, że wydrukowane zdkjęcia czy dokumenty są bardzo wrażliwe na działanie promieniowania świetlnego oraz wilgoci.

Tusze pigmentowe

Tusze pigmentowe pozwalają na uzyskanie wysokojakościowych wydruków o dobrej rozdzielczości. Rolę barwnika w takich tuszach odgrywają twarde cząsteczki pigmentu, czyli substancja nieorganiczna. Cząsteczki atramentów pigmentowych, w porównaniu do tuszy barwnikowych, nie rozpuszczają się w cieczy, lecz mają strukturę mikro-ziaren. Pigment, który pozostaje na powierzchni papieru, daje możliwość uzyskania bardziej wyrazistych i kontrastujących ze sobą kolorów. Co istotne, jakość wydruku nie jest uzależniona od zastosowanego rodzaju papieru. Tusze pigmentowe nie są zalecane do wydruku dokumentów oficjalnych, gdyż powstały nadruk można łatwo zdrapać i sfałszować.